"Odvaha a risk" aneb novinky v Archa.lab / 17.8.2018

 

Archa.lab
Vzdělávací a tréninkový program Divadla Archa


NOVINKA: krátkodobé rezidence pro začínající domácí a zahraniční divadelní tvůrce

    •    Pravidelné ateliéry/ veřejnost
    •    Dílny zahraničních tvůrců/ profesionálové, veřejnost
    •    Rezidenční program/ začínající tvůrci
    •    Archa školám/ studenti základních a středních škol/ pedagogové
    •    Diskuze s tvůrci/ veřejnost
    •    Mezinárodní letní škola/ divadlo v sociálním kontextu / divadelní profesionálové
    •    Studovna/ studenti uměleckých školMilí přátelé, program Archa.lab se stal v průběhu let samozřejmou součástí dramaturgie Divadla Archa. Divadlo Archa dlouhodobě prosazuje principy divadla, které vzniká v úzkém sepjetí se společenským děním. Jedná se o specifický způsob divadelního myšlení, kdy dramatický text není nutně startovacím momentem procesu tvorby. Představení vznikají v úzkých tvůrčích týmech, kdy všichni zúčastnění umělci pátrají v průběhu zkoušek po novém originálním divadelním jazyku. Říkáte si, jak takové pátrání vypadá? Co se vlastně ve zkušebně odehrává? Co je výsledkem takové práce? Odpověď zní: Pokaždé něco jiného. Vše závisí na osobnostech tvůrců a daném tématu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se jedná o cestu velmi dobrodružnou a ve všech ohledech vzrušující. Slova RISK a ODVAHA jsou asi nejlepším výrazem pro takový způsob tvorby.
Častou výzvou tvůrců bývá věta: běž a zkus to. Partnerem jim bývá prostor, světlo, zvuk nebo akce jiného performera. Základem takové práce je improvizace a hra. Ty vedou k dalším krokům a v konečné fázi k divadelnímu představení.

Chcete si takový způsob práce vyzkoušet? Zajímá vás, jak vy sami v sobě objevíte schopnosti, o kterých jste před tím neměli ani tušení? Není třeba se ptát jak, ale kdy začít. Nikdy není příliš brzo, nebo naopak příliš pozdě.
Ateliéry Archa.lab jsou otevřené všem zájemcům bez ohledu na předchozí zkušenost a věk (od 4 let a dále). Dílny dokumentárního divadla v rámci programu Archa školám jsou určeny studentům základních a středních škol. Diskuze po představeních vám umožní položit otázky tvůrcům bezprostředně po divadelním zážitku. Projekt Studovna otevírá možnost studentům uměleckých škol opakovaně navštěvovat vybraná představení Divadla Archa. Slouží tak budoucím umělcům, profesionálům ke studiu specifických divadelních postupů.

Milí přátelé, vyzývám vás k ODVAZE a k RISKU, vyzývám vás k novým objevům, k radosti z tvorby.
Sezóna začíná!

Jana Svobodová


Program


NOVINKA: Taneční ateliér pro mládež od 12 do 17 let

Cena: 2000 Kč
Ateliér je zaměřen na rozšíření možností „tanečního těla“. Prostřednictvím hry budeme hledat vlastní taneční jazyk, který povede k osobitému vyjádření každého z nás. Základní taneční principy a zákonitosti nám pomůžou v improvizaci hledat hlubší význam. Vědomá práce s tělem umožní opakované spontánní vyjádření.
Veronika Kacianová

V případě zájmu dejte prosím vědět na e-mail: jana.svobodova@archatheatre.cz
Čas nového ateliéru přizpůsobíme možnostem zájemců.Pravidelné ateliéry
Dospělí

Fyzické a taneční divadlo pro všechny věkové kategorie I

Lektorka: Veronika Knytlová
Úterky 18.30 – 20.00 / 14 lekcí / od 2. října 2018 do ledna 2019
Cena: 2000 Kč

Ateliér nabízí úvod do fyzického a tanečního divadla. Tělo se stane naším hlavním komunikačním nástrojem. Osu naší práce bude tvořit fyzická odpověď těla na imaginativní procesy uvnitř i vně nás samých. Formou tanečních a pohybových her a improvizací budeme bourat vlastní myšlenkové i pohybové stereotypy, posilovat důvěru k vlastnímu tělu, objevovat jeho netušené možnosti. Ateliér je určen všem věkovým kategoriím, začínajícím tanečníkům a všem, kdo se zabývají nebo chtějí zabývat tancem.
Veronika Knytlová

Fyzické a taneční divadlo pro všechny věkové kategorie II

Lektorka: Veronika Kacianová
Čtvrtky 17.30 – 19.00 / 14 lekcí / od 4. října 2018 do ledna 2019
Cena: 2000 Kč

V našem ateliéru se budeme zabývat tancem jako autentickou řečí těla. Prostřednictvím správně fungující tělo budeme hledat vlastní taneční jazyk. Osu ateliéru bude tvořit fyzická práce vedená přes vlastní imaginaci, vnímání prostoru, skupiny a času. Jejím výsledkem je improvizace. Ateliér je určen všem věkovým kategoriím, začínajícím tanečníkům a všem, kdo se zabývají nebo chtějí zabývat tancem.
Veronika Kacianová


Děti
Taneční ateliér pro děti od 4 do 6 let

Čtvrtek 14.00 – 15.00 / 14 lekcí / od 4. října 2018 do ledna 2019

Taneční ateliér pro děti od 7 do 12 let

Čtvrtek 15.15 – 16.45 / 14 lekcí / od 4. října 2017 do ledna 2018

Cena dětských ateliérů: 2000 Kč
„Naše ateliéry určené malým a větším dětem jsou založeny na přirozeném pohybu, dětské fantazii a vědomé práci s tělem. Prostřednictvím improvizací, přirozeného pohybu a hudby budeme rozvíjet osobité vnímání pohybu každého dítěte. Společné objevy propojíme v zážitek, který umožní dětem poznat spontánní radost z tance.“ Veronika Kacianová a Marta TrpišovskáVeronika Kacianová, tanečnice, pedagožka
Absolventka Konzervatoře Duncan centre, bakalářského studia pražské HAMU v oboru taneční věda a stáže na univerzitě pro umění Folkwang v Essenu. Jako interpretka se pohybuje na taneční scéně od roku 2002. Spolupracovala s uměleckým uskupením TOW, Divadlem bratří Formanů, Jánem Mančuškou a jinými. Stejnou dobu se věnuje taneční pedagogice. Na Konzervatoři Duncan Centre vyučovala v letech 2002–2010 techniku Duncan a taneční tvorbu. Zároveň vyučovala v tanečním Studiu Evy Blažíčkové. V roce 2008 vedla taneční workshop na Anatolské univerzitě v tureckém Eskišehiru. Vede taneční obor na základní umělecké škole Harmonie v Dejvicích.

Veronika Knytlová
Tancem se zabývá od dětství, taneční vzdělání získala v dnešním TCP, ale především účastí na nejrůznějších workshopech a seminářích u nás i v zahraničí. Absolvovala na PedF UK, dva roky studovala na FA ČVUT.
Jako interpretka spolupracovala s výraznými choreografy i režiséry české i zahraniční scény. Společně s Terezou Ondrovou v roce 2002 vytvořila choreografický debut s názvem Průzor hrdlem a o dva roky později vznikla skupina VerTeDance, v současnosti jedna z nejúspěšnějších tanečních skupin u nás. VerTeDance pravidelně zvou ke spolupráci na svých projektech výrazné osobnosti napříč uměleckým spektrem z celého světa. Za svou práci získali řadu ocenění.

Marta Trpišovská, tanečnice, pedagožka, choreografka
Absolvovala Konzervatoř Duncan centre, bakalářská studia taneční vědy na HAMU a tanec a výtvarné umění na univerzitě v Brightonu. Na české taneční scéně se pohybuje od roku 2001. Je zakládající členkou taneční skupiny Nanohach.
Jako autorka obdržela II. a III. cenu mezinárodní choreografické soutěže Cena Jarmily Jeřábkové a několik nominací na cenu Sazky. Choreograficky spolupracovala s divadly Nablízko, Minor a Divadlem bratří Formanů. Pedagogickou praxi získala především na Konzervatoři Duncan Centre, kde vyučovala současný tanec a tvorbu. V letošním roce vytvořila společně s Leou Švejdovou a Nanohach autorské představení Den a noc a noc a den. Jako choreografka a interpretka se podílela na novém projektu Dagmar Peckové Cabaret Epoque. V rámci Centra choreografického rozvoje SE.S.TA. se podílí na projektu Škola tančí.Všechny ateliéry jsou zakončeny veřejnou prezentací v Divadle Archa.
Sourozenci a další rodinní členové mají slevu.
První otevřená hodina je zdarma.

Kontakt pro váš zájem a dotazy: Jana Svobodová / jana.svobodova@archatheatre.cz