Únor 2023

16. 02.
Čt
hudba
20:00

The Residents – Dog Stab! Tour

pořádá LIVER MUSIC
English–friendly
Vstupenky v prodeji od 10.1. 2022. Předprodej Divadlo Archa a GoOut.cz

Americká legendární záhadná kapela The Residents oslaví 50 let od svého vzniku 16. února 2023 v Divadle Archa.

Americká kapela The Residents přeložila z důvodu pandemie koronaviru termíny evropského turné „DOG STAB! – The 50th Anniversary Tour“ z roku 2022 na 2023. V rámci turné vystoupí také v Praze - 16. února 2023 v Divadle Archa. The Residents jsou ve své oblasti světově nejdůležitější a nejrespektovanější anonymní hudebně-výtvarné seskupení s přesahy do výtvarného umění, performance, divadla a videoartu. Na turné „DOG STAB! – The 50th Anniversary Tour“  oslaví kapela 50 let od svého vzniku v roce 1972. Vstupenky na koncert v rámci projektu Prague International Bluenight agentury Liver Music  jsou k dostání v předprodejní síti GoOut.cz. Původně zakoupené vstupenky na rok 2022 do Paláce Akropolis zůstávají v platnosti i na nový termín.


Pro The Residents možná globální pandemie nebyla velkým překvapením. Ve svém koncertním programu „In Between Dreams“ z roku 2017 členové kapely vyměnili své slavné masky ve tvaru očních bulv za morové masky ze 17. století, jako by celou koronavirovou situaci předvídali.  

Tajemná kalifornská skupina, které se již pět desetiletí daří tajit jména členů, se jako vždy zdráhá odhalit podrobnosti o svém novém programu. Jejich mluvčí o plánované show kapely však uvedl: „DOG STAB! Tour oslaví zvláštních a nepravděpodobných padesát let existence The Residents jak písněmi z klasického období kapely, tak nejnovějším albem. Kromě známých songů z kultovního alba DUCK STAB! z roku 1978 kapela představí také hudbu z alba „Metal, Meat & Bone“, které vyšlo v létě roku 2020. Vždy nepředvídatelná show bude obsahovat v tomto kuriózním a jedinečném karnevalu chaosu také několik neočekávaných překvapení."

„The Residents byli vůbec první kapelou, kterou jsme do Česka přivezli, v té době ještě s Davidem Gaydečkou a dnes již zesnulým Romkem Hanzlíkem. Tenkrát nám tak učarovali, že jsme vznikající agenturu pojmenovali po jejich desce – Liver Music. The Residents nás tak provázejí od začátku a já se nemůžu dočkat jejich aktuálního koncertu,“ říká Radim Svatoň, ředitel agentury Liver Music, která pražský koncert pořádá.

Není pochyb o tom, že album „Metal, Meat & Bone“ z roku 2020 je dalším vrcholem jejich fantastické kariéry. Dokazují to také pozitivní recenze a hodnocení v prestižních hudebních magazínech, jako například Rolling Stone, Musikexpress, Eclipsed či The Wire. Kapela vypráví příběh zapomenutého albínského bluesového hudebníka Alvina Snowa alias Dying Doga, který po sobě zanechal sérii nepublikovaných nahrávek a beze stopy zmizel po smrti svého velkého vzoru Howlin' Wolfa. Na tomto CD The Residents představili dlouho ztracené původní nahrávky Dying Doga. Na svém evropském turné zazní nejen různé verze bluesových písní Dying Doga, ale také skladby z jejich alba „Duck Stab!“, na než odkazuje i název celého turné.

The Residents stihli vydat víc než 60 alb, které mísí avantgardní rock i pop, dekonstruují populární hudbu, oplývají surrealistickými texty a často mají velmi promyšlený koncept. Členům kapely se podařilo zůstat v anonymitě a k poznávacímu znaku patří všemožné fantaskní masky, které během koncertu používají. Jejich práce jsou součástí sbírek např. v Muzeu moderního umění v New Yorku a losangelského Museum of Contemporary Art. The Residents jsou řazeni mezi průkopníky videoartu.

https://www.residents.com/

fb event ► https://www.facebook.com/events/787523868789737/