Rezidence

Tato tvůrčí laboratoř, prostor pro mladé tvůrce, zejména absolventy vysokých uměleckých škol funguje od roku 2003. Divadlo Archa je jediným divadlem na území České republiky, které poskytuje mladým tvůrcům prostor a finanční podporu pro start jejich svobodného uměleckého vývoje. Prostor pro svobodnou tvorbu získali v průběhu deseti let v rámci rezidenčního programu například tvůrčí dvojice Skutr, choreografický tandem VerTeDance, čelní představitel české beatboxové scény Jaro Cossiga, umělecký vedoucí skupiny La Putyka Rostislav Novák, divadelní režisérky Magda Stojowska a Tereza Durdilová a Spielraum Kollektiv (Linda a Mathias Straub). 

Více informací o možnostech uměleckých rezidencí:
Jana Svobodová, umělecká vedoucí Archa.lab / e-mail: jana.svobodova@divadloarcha.cz

 

 

Aktuální rezidenti Archa.lab

Rezidenci pro sezónu 20/21 získala skupina SZ Taneční grupa, kterou vede choreograf a tanečník Eduard Adam Orszulik. Více o skupině: www.sznadruhou.cz

Work in progress:

 

 

REZIDENCE 2019

Na základě otevřené výzvy se přihlásilo 18 tvůrců a tvůrčích týmů. Vybrali jsem jich 7. Rezidenti opět dostali prostor, technickou a dramaturgickou podporu po dobu maximálně 4 týdnů. V závěru rezidence pak představili výsledky své práce v malém sále Divadla Archa formou veřejné prezentace „work in progress“.

 • Viah&Rosa – Tears of a Giant / 18. února 2019, 20.00
  „Během naší únorové rezidence v Arše budeme pracovat s kolektivem mladých uměleckých osobností, z nichž většina patří k druhé generaci Vietnamců v České republice. Máme v plánu intenzivně pracovat na vývoji divadelního představení, které se bude opírat o výraznou hudební složku. Jsme teprve v počátečních fázích, první zkoušky věnujeme tematickým rešerším a zkoumání technických možností. Snad se nám během rezidence podaří výstup dotáhnout do tvaru, který bude základem pro novou divadelní inscenaci.“

 • Anna Klimešová – Proměním se v zajíce se zármutkem a obrovskou opatrností / work in progress / 6. května 2019, 20.00
  „Z rezidence Archa.lab máme s celým týmem velkou radost. Připravujeme autorskou inscenaci. Rezidence nám poskytne prostor a umožní nám na inscenaci intenzivně a nerušeně pracovat, zkoušet a hledat.

 • Daisy Alexander, Millie Done, Çiğdem Erdöl, Varja Hrvatin – Kadınlar / work in progress / 3. června 2019, 20.00
  „Archa.lab vnímáme jako specifický program. Ten nabízí mladým začínajícím umělcům šanci experimentovat, zkoumat a využívat jeviště způsobem, který umělci ke své práci aktuálně potřebují. Archa.lab propojuje umělce z různých zemí a umožňuje jim pracovat na společném projektu, což by se asi nikde jinde nemohlo stát.
  Jsme nesourodá skupina čtyř žen. Setkáváme se, abychom spolu beze strachu experimentovaly a podporovaly se navzájem v odvážných krocích prozkoumávat nové příběhy. Doufáme, že v průběhu této práce více pochopíme sílu ženskosti, její nespoutanost, rebelii, strach, zuřivost, extázi, hysterii, krásu. Způsob, jakým propojujeme text, obraz a zvuk dává velmi humorný a hravý tón naší práci. Cítíme se velmi poctěné a nadšené, že jsme dostaly prostor Archy, který nám umožní pracovat s vizuálním a zvukovým materiálem, a že nám byla dána možnost využít kritickou zpětnou vazbu mentorů, kteří nám nabízejí svůj čas a kreativní podporu.“

 • Kristýna Doležalová, Lily Carmen Smith – Experience Machine / work in progress / 17. června 2019
  „Rezidence Archa.lab je pro nás příležitostí a bezpečným prostorem. Je to příležitost posunout náš výzkum o krok dál, přivést projekt Experience Machine k životu a představit ho veřejnosti. Zároveň je výzvou, protože budeme testovat hranice projektu a budeme se učit, jak překonávat jeho limity a jak ho zdokonalit. Archa.lab ale také znamená bezpečné místo, kreativní útočiště pro nápady, myšlenky a experimenty, které by jinak vzniknout nemohly.“

 • Lise Andrea Grimelund-Kjelsen a Tom Jasper – 1144 / work in progress / 16. prosince 2019„Potkali jsme se během Letní školy Divadla Archa. Hodně jsme si porozuměli a teď spolu budeme zase pracovat. Rezidence Archa.lab nám doslova překlenula vzdálenost mezi Norskem a Holandskem a umožnila nám pokračovat ve společném objevování takového divadla, kterému se chceme věnovat. Téma našeho projektu je vlastně o vzdálenosti mezi námi dvěma, o tom, jak je těžké setkání dvou lidí, kteří žijí od sebe daleko ve velmi odlišných zemích a kulturách. Rozhodně nebudeme dělat představení o nás a o vzdálenosti mezi Oslem a Amsterdamem. Chceme překročit tyto rozdíly a vytvořit představení pro široké publikum na téma setkání, skutečného setkání nezávislého na hranicích, jazykových a kulturních bariérách. Proto je skvělé začít výzkum s neutrálním partnerem, který má velkou znalost jak sociálně specifické divadlo tvořit. Takovým partnerem je právě Divadlo Archa.
 • July Yang – The Drifters / Tuláci / work in progress / Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠENO
  „Díky Arše jsem mohla po absolvováni Letní školy s větší jistotou budovat svoji cestu směrem k sociálně specifickému divadlu. Do Divadla Archa se vracím pracovat na svém vlastním projektu. Věřím, že Archa.lab pro mě bude inspirativním hřištěm. Podpora tohoto divadla pro mě neznamená pouze prostor a uměleckou podporu, ale také možnost učit se od umělců, kteří byli před tím mými lektory. Archa na mě udělala dojem, v každém okamžiku vítá proces objevování. Věřím, že toto vše bude ideálním inkubátorem v dalších krocích mého výzkumu zaměřeného na obsah i způsob práce. A tři týdny v Praze, to je hodně času na to něco objevit!

 

REZIDENCE 2018

 

 

facebook Sledujte Archa.lab na facebooku ►  www.facebook.com/Archa.lab